Poruchy příjmu potravy se netýkají jen žen

Žijeme v dokonalé době. Chyby se netolerují nikde a nikomu. Z časopisů a z televize se na nás valí vlna dokonalých fotek, dokonalých lidí a dokonalé přírody. Všichni tak máme tendenci se těmto představám vyrovnat a právě z tohoto pocitu vznikají různé psychické problémy, deprese nebo například poruchy příjmu potravy.

Zároveň již dávno neplatí, že poruchy příjmu potravy jakou jsou například anorexie nebo bulimie jsou výsadou žen a mladých dívek. Zejména v poslední době se jedná o rozšířený trend mezi muži. Pokud se vám to zdá jako nesmysl, zbystřete. Mohlo by se to týkat i například vás nebo právě vašeho syna!

Mezi nejčastější příčiny vzniku této nemoci u mužů je povolání. Pokud se mladí chlapci nebo muži věnují nějakému sportu, kde si musí přísně hlídat hmotnost, může vzniknout problém. Nejpostiženější profese jsou například jezdci na koních, muži působící v baletu, herci nebo modelové. Žokej si musí hlídat svoji váhu hlavně proto, aby byl pro koně co nejlehčí a mohl tak lépe běžet. Uměleckým profesím pak hodně záleží na vzhledu především kvůli perfektní vizáži.

muži na koních

Druhou velmi ohroženou skupinou jsou fitness muži. Ti, kteří do posilování až nezdravě zapálení. Pečlivě si přepočítávají své kalorie, hlídají se do posledního detailu, co mohou a naopak nesmí sníst… Ačkoliv se může zdát, že je to dobře, opak je pravdou. Zkrátka nic se nesmí přehánět. A jídlo jako takové, by nikomu nemělo přinášet stresující situace nebo pocit viny.

žena v posilovně

Pokud někdo takové pocity má, určitě by měl navštívit psychologa. Pokud si chcete ověřit, zda nejste moc podvyživení, nebo naopak obézní, doporučujeme vám výpočet BMI. Ihned budete mít zprávu o vašem aktuální zdravotním stavu a budete vědět, jak se k situaci postavit. Zároveň tento výpočet můžete udělat i někomu blízkému (pokud tedy znáte jeho výšku, věk a hmotnost).