Efektivní využívání vířivek sahá již do dávné historie. V Indii byla praktikována terapie vodou. K léčbě byla používána inhalace páry pro zlepšení funkce dýchacích cest. Římané jsou proslavení prostřednictvím horkých koupelí a taktéž dali název římským lázním. Ty jsou typické jak svojí architekturou a příznačné jsou vyhřívané bazény s párou působící velmi pozitivně na lidský organismus.
Blahodárné účinky
Vířivka je komplexní terapií pro dušení i fyzickou stránku lidského organismu. Pobyt ve vířivce je velmi efektivním odpočinkem pro duši i tělo. Optimální teplota vody ve vířivce odplavuje z těla napětí, stres a snižuje pnutí ve svalech. Vířivka také umožňuje větší pružnost a zvýšení přívodu krve do bolestivých oblastí lidského těla.
Pobyt ve vířivce před spaním je velmi efektivní záležitostí pro lepší spánek. Vířivá vana je vhodná i pro astmatiky a osoby, které mají potíže s dýchacím ústrojím. Voda ve vířivce nadnáší a tím účinně uvolní celé tělo. Teplá vířící voda je podpůrným prostředkem v rámci procesu uzdravení při menších vnitřních zraněních, pooperačních stavů, pohmožděnin apod. Pobyt ve vířivce je často součástí rehabilitačního programu i po vážnějších úrazech. Při pobytu ve vířivé vaně dochází k urychlení látkové výměny.
Pomocí vířivky dojde k prokrvení tkání a vnitřních orgánů. Dále se jedná o náležitý efekt na kardiovaskulární systém. Taktéž dochází k účinné masáži prostřednictvím správně regulovaných proudů vody. Zejména se jedná o masírování proudy svalů, trupu, křížových obratlů, sedacího svalstva, bederního kloubu. Kombinací tepla a vody dochází k rozšíření cév a celý organismus se náležitě uvolní.
Regulérní údržba
Pravidelné čištění vířivky obnáší údržbu nejen vany, ale také technických rozvodů, které jsou ukryty pod pláštěm. Vodu ve vířivce je možno udržet za pomoci bazénové chemie i po dobu několika měsíců. Avšak je dobré jednou za tři až čtyři měsíce celý obsah vody vyměnit. Tím tak je vhodné i využít této příležitosti pro čištění vířivky ze strany odborníků.