Znakem moderní kuchyně je spousta světla

Není náhodou, že se kuchyni říká srdce domova. Jde přece jen o velice společenskou místnost, kde připravujete jídlo pro svou hladovou rodinu. Většina lidí má kuchyň spojenou s jídelnou. Každé z těchto míst ovšem potřebuje úplně jiné osvětlení. Jaké byste měli vybírat a na co nezapomenout?
dvě staré lampy

Kuchyňská linka potřebuje denní světlo

V moderních kuchyních je běžné, že máte žárovky snad úplně všude. V případě malé kuchyně vám postačí zdroj světla umístěný pod skříňkou nad pracovní deskou. Světlo by mělo být výrazné, ale ne oslňující.

Dejte si záležet, aby se blížilo co nejvíce dennímu světlu. Jen tak zůstanete při krájení zeleniny bdělí a soustředění na to, co děláte a nedojde ke zbytečnému úrazu. Důležité také je, aby světlo nevrhalo stíny. I to vás může stát nemalou jizvu na ruce. Z barevných teplot se pro kuchyňskou linku doporučují chladnější odstíny bílé. Právě ty připomínají denní světlo.

Máte větší kuchyň? Pokud ano, tak nespoléhejte pouze na zářivky pod skříňkou, ale umístěte také centrální svítilo, které zajistí dostatek světla pro celou místnost. Jaký lustr vybrat vám řekne výška stropu. Pokud je nižší, je vhodné zapustit do zdi například pár halogenových svítidel. Máte-li vyšší stropy, ideální jsou centrální lustry bez ohledu na to, zda budou nástěnné či závěsné.
světlo žárovky

Jídelna je zcela jiný vesmír

Můžete si myslet, že osvítit jídelní stůl je stejně jako u kuchyně. Není to ale vůbec pravda. V kuchyni potřebujete především praktické využití. V jídelně jde ale také o navození příjemné a útulné atmosféry. Proto jsou nejlepší závěsná stropní světla. Možností takových svítidel je nespočet a záleží pouze na tom, zda budete chtít lustr v jednom kuse, nebo pořídíte více kusů a naaranžujete je například každé v jiné výšce apod. Myslet byste ovšem měli na to, že:

1. osvětlujete jídla a
2. zajišťujete rodině klidnou atmosféru.

Nezapomínejte na to. Ohledně výběru žárovky platí, že by světlo nemělo být příliš výrazné a intenzivní. To vám při večeři zaručeně nebude příjemné. Soustřeďte se namléčné žárovky, které vás neoslní a užijete si díky nim poklidný večer s těmi, které milujete.