Co je hypotéka bez dokládání příjmů

Stručně řečeno, hypotéka je půjčka určená pro financování koupě či rekonstrukce domu nebo bytu. Původním cílem je umožnit především mladým lidem, aby si mohli pořídit vlastní bydlení. Až potud zní vše dobře, ovšem má to i své stinné stránky.
znázornění počítání hypotéky
Jako kterákoliv jiná půjčka, i hypotéka je zatížena úrokem a nejrůznějšími poplatky. V důsledku to může znamenat, že celkově zaplatíte až dvakrát tolik, než byla půjčená částka. Přesto jsou hypotéky velmi populární. Proč? Jednoduše právě proto, že umožňují zařízení vlastního bydlení prakticky bez čekání. Nemusíme několik let šetřit, abychom si mohli dovolit postavit či koupit vysněný dům nebo byt. Můžeme jej mít hned. A to zní skvěle, že?

Pravdou je, že většina společností, které hypotéky poskytují, si ověřují schopnost dlužníka měsíční částku splácet. To se provádí tak, že žadatel přinese s sebou svou pracovní smlouvu a výplatní pásku, aby dokázal, že má stále zaměstnání a že má dostatečný příjem na to, aby si splátku mohl dovolit.

Dále také zjišťuje, zda dlužník nemá již někde nějakou půjčku, a pokud ano, zda ji řádně splácí, či zda je v registru dlužníků. Klient to může vnímat jako zásah do soukromí, ale je pro to velmi dobrý důvod.
Pokud totiž banka nebo jiná instituce shledá, že příjem je nedostatečný, hypotéku jednoduše zamítne. Chrání se tak před tím, že by přišla o peníze, jelikož dlužník by je zkrátka neplatil.

V takovém případě má člověk několik možností. Jednou z nich je našetřit si na bydlení běžným způsobem, tedy odkládat si pro tento účel určitou částku měsíčně ať už do banky (kde se mu navíc budou peníze úročit) nebo doma do trezoru, v kterémžto případě však podléhají inflaci, a tedy svou hodnotu postupně ztrácí.
cílem hypotéky je koupě domu

Další možností je hypotéka bez dokládání příjmů. Jedná se o produkt nebankovních společností, který funguje jako jakákoliv jiná hypotéka. Jediný rozdíl je v tom, že žadatel nemusí dokládat svůj měsíční příjem. To umožňuje vzít si hypotéku i lidem, kterým byla právě z důvodu nízkého příjmu zamítnuta.

Tuto možnost volí především lidé s nižším vzděláním a z nižších sociálních poměrů, kteří nemají šanci na běžný typ dosáhnout. Umožňuje jim bydlet ve vlastním i přesto, že mají nízký příjem. A to je přeci ten hlavní cíl, ne?