Začínáme šít na stroji

Šití na stroji není vůbec těžké, jedná se o jednu ze základních dovedností žen v minulém století, kdy šicí stroj vlastnila snad každá maminka, babička, tetička. V dnešní době se stroje do domácností zase vrací. Chcete také začít šít? Tak se do toho pusťte! Co budete potřebovat?

historický šicí stro

1 Stroj

První věcí, kterou je potřeba vybrat je šicí stroj. Ten by měl být co nejvíce univerzální, jednoduchý a spolehlivý. Šicí stroje, které na trhu najdeme jsou naprosto dostačující. Na začátek vám bude stačit obyčejný rovnosteh, který ušije v podstatě cokoli, jen to nebude vypadat úplně profesionálně. Profesionální vzhled vytvoří overlock. Ten má spoustu výhod ale začátečníci jej příliš nevyužijí. Kvalitní stroj bude stát od čtyř tisíc výše a záleží jen na vás, co u něj budete preferovat.

2 Příslušenství

Ke stroji budete potřebovat jehly https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/jehly, nitě, nůžky, špendlíky, gumičky… A páračku. První výrobky totiž budou trošku boj a budete občas párat. Počítejte s tím a nerozhodí vás to. Další příslušenství budete dokupovat podle toho, co se vám bude hodit. Někdo využije třeba krájecí kolečko a podložku, jiný ocení reflexní nažehlovačky, speciální knoflíky, nebo třeba dvojjehly.

žena u stroje

3 Látky

Látky jsou různé, od bavlněných a lněných pláten, elastických materiálů, úpletů, softshellu, minky, svetroviny a tak dále. Výběr látek je opravdu obrovský, stejně tak tiskových stylů je opravdu hodně. Na každou věc se hodí jiná látka a časem zjistíte, že jich potřebujete mít doma větší množství zároveň. Tím pádem počítejte i s tím, že se vám budou hodit skladovací prostory, které budou na tyto věci určeny. Hodí se mít vlastní koutek na šití, právě třeba s policemi na látky, které používáte.

Ať se rozhodnete šít z jakéhokoli materiálu a na jakémkoli stroji, nebojte se do toho pustit s vervou a nadšením. Bude to zábava a z výsledku budete mít určitě radost.