Sdílené kanceláře využívá čím dál víc společností

Podělit se můžete skutečně o cokoli. Hudbu, filmy, kola, koloběžky i pracovní místo. Sdílené kanceláře či tzv. coworking využívají především malé společnosti, živnostníci a lidé na volné noze. Najít mezi nimi můžete především copywritery, vývojáře, designéry apod. První takový prostor v Čechách vznikl již v roce 2009, ale nyní se rozšiřují rekordní rychlostí.
přenosné počítače na stolech

Obrovské výhody

Coworkingová centra mají nesčetné výhody, kterých si mohou užít jednotlivci i celé společnosti. Co mezi ně patří? Mezi pozitiva lze zařadit:

  • nízké náklady,
  • inspirativní a příjemné prostředí,
  • možnost navazovat kontakty,
  • možnost netvořit izolovaně v prostředí domova.


Freelanceři využívali těchto prostor již dlouho. Nyní s tím ale začali i malé podniky, pro které je často složité najít vhodné kanceláře za dobrou cenu. Pro všechny je to tak finančně velmi výhodné. To přesto není ta největší výhoda, i když by se to v první chvíli mohlo zdát.
modrá zeď kanceláře

Kontakty, pomoc a nové znalosti

Lidé na volné noze využívají znalostí, dovedností a zkušeností jiných ze stejného či podobného oboru velmi často. Seznamovat se s lidmi z oboru je totiž nejlepší způsob, jak prohloubit své praktické znalosti. A právě navazování nových kontaktů je největším přínosem coworkingu.

Komunita je to nejcennější, co máme. Izolovat se není nikdy dobré a nic vám to nepřinese. Z toho důvodu se lidé ze svých domovů vydávají do coworkingových center, kde se během pár minut mohou seznámit s někým, kdo jim může změnit kariéru i celý život. Navíc je můžete požádat i o pomoc, pokud máte problém, se kterým si skutečně nevíte rady.

Budoucnost administrativy

V minulém i letošním roce vzniklo obrovské množství nových míst. Proto můžeme očekávat, že se do nich přesunou i běžné administrativní pozice. Mnohem víc lidí tak bude moci pracovat ze sdílených kanceláří, anebo z domova. Během několika let by mohla až polovina populace provádět svou činnost bez pevně daného pracovního prostoru.