Osvěžte se na chalupě solární sprchou

Také tak rádi pobýváte venku v přírodě? Je to docela logické, protože je tu spousta energie z živých bytostí – z rostlinné i živočišné říše. Každý živý tvor produkuje energii a produkuje ji i naše slunce, díky němuž jsme udržováni naživu v křehké rovnováze, která na této planetě panuje. Nebýt slunce, byla by planeta Země chladná ledová koule.

sprchovací růžice

Sluneční energii získáváme zdarma po celou dobu našeho života a měli bychom si to také uvědomit ve chvíli, kdy potřebujeme ohřívat vodu na zahradě. Moudří lidé využívají slunečních paprsků k ohřevu vody běžně a v současné době to není obtížné vzhledem k tomu, že je na trhu dostupných mnoho modelů solárních sprch. Jsou opatřené zásobníky na vodu tmavé barvy, jsou různě tvarované, nejčastěji do podoby válce nebo kuželu a doplněné směšovací baterií, případně ventilem pro oplachování nohou.

venkovní bazén

Solární sprchy nejsou závislé na elektrické energii ani na zemním plynu, pouze potřebují přípojku vody a vhodné místo, kam dopadají sluneční paprsky. Velikost zásobníku na vodu bývá nejčastěji v rozmezí od patnácti do pětačtyřiceti litrů, což je dostačují pro osprchování jedné nebo více osob. Příliš velký zásobník by sice vystačil na sprchování celé početné rodiny, ale voda by se na slunci nestačila dostatečně prohřát. Menší zásobníky, např. desetilitrové, by zas nevystačili na osprchování celého těla a poslouží spíše pro oplachování rukou při práci na zahradě.

Solární sprcha se dnes velmi často využívá u bazénů, a to zejména z hygienických důvodů, ale může se převážet třeba i autem na chalupu, kde poslouží na zahradě jako letní umývárna. Příjemně teplá voda se tu může hodit i pro umývání zahradnického nářadí, pro hrubé mytí sklízené kořenové zeleniny či pro osvěžení při práci. Ocení ji dospělí i děti a podstatné je, že k ohřevu nepotřebujete žádný jiný zdroj, než naše slunce.