Obklady umělý kámen nebo přírodní kámen

Umělý kámen je pouze zlidovělý název tzv. akrylátového kamene. Jde o plastickou hmotu vytvořenou ze směsi https://old.vscht.cz/fch/prikladnik/prikladnik/p.2.2.html převažujících přírodních minerálních složek, barviva a reaktoplastu, tzv. PMMA (polymethylmetakrylátu). Tento polymer je dosud jediný, kde lze zaručit tepelně stabilní chemickou reakci, což je velmi důležité právě při výrobním procesu. Dojde tím k homogenizaci struktury celé „kamenné“ desky, dokonce i u hrubozrnných materiálů.

pozadí

Snadné opracování

Jednou z podstatných předností je jednoduché opracování řezáním ručním i elektrickou kotoučovou nebo přímočarou pilou, frézováním drážek, broušením povrchu i hran. Snadno se lepí na podkladové povrchy všeho druhu a dokonce jej lze tvarovat a ohýbat po zahřátí na teplotu zhruba 170 stupňů Celsia. Přesné opracování může být zárukou lepení desek beze spár, tím pádem je výsledek práce velmi efektivní, na rozdíl od přírodních materiálů, jejichž spáry jsou viditelným kompromisem.

Užitné vlastnosti

Poréznost– ta je nulová, takže ji lze využít všude tam, kde přijde do styku s kapalinami. Častokrát se využívá jako kuchyňská pracovní deska a obklad za deskou, je odolný a nenasákavý a beze spár, kde by se mohly usazovat plísně, bakterie a nečistoty.
Poškrábání – materiál je sice citlivější na poškrábání, ale tím, že jde o akrylát, lze povrch velmi jemným smirkem přebrousit, přeleštit a tím pádem renovovat. Říká se o něm, že jde o velmi dobrý poměr ceny k výkonu, což je v současné době nejpodstatnější ukazatel kvality zboží.

fasáda

Praktické využití

Kromě zmiňovaných kuchyňských desek a obkladů umělý kámen se s ním setkáte v koupelnách při instalaci velmi praktických umyvadlových stěn, kuchyňských dřezů a sprchových koutů. Využití však nachází i ve zdravotnictví – v nemocnicích a ambulancích či laboratořích, pro výstavbu recepčních nebo barových desek a pultů, ale i v obchodních centrech, výstavních a komerčních prostorách.