K čemu se může hodit jedlá soda

Jedlá soda na pálení žáhy https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/jedla-soda-pomuze-pri-paleni-zahy-i-prekyseleni-organismu/, neboli uhličitan sodný, je jednou z nejvíce známých a využívaných anorganických solí, které známe. Pravděpodobně se nenajde nikdo, kdo by ji neznal. Přesto pro mnohé z nás nepředstavuje nic zvláštního, a stěží si dokážeme představit, kde všude najde uplatnění.

čisticí prostředky

Soda stokrát jinak

Umývání vlasů – nesedí vám běžné šampony, protože jsou agresivní, a ty speciální „na přírodní bázi“ vám připadají předražené? Zkuste docela jednoduchý trik. Jedlá soda výborně odmašťuje a absorbuje nečistoty z vlasů i z pokožky a přitom na lidskou tkáň nepůsobí toxicky. Tři lžičky rozpustíte v 0,7 litru teplé vody a umyjete si tímto způsobem vlasy naprosto důkladně. Jako kondicionér lze využít jablečný ocet, tím nic nezkazíte, spíše naopak. Vlasy jsou po častém umývání tímto způsobem pevné, lesklé a hlavně vyživené.

soda, citron a aroma oleje

Zápach domácích mazlíčků – není nutné kupovat drahé saponáty a speciální prostředky proti zápachu např. kočičí moči. Když si kočka někde „uleví“ jinde, mimo toaletu, nevěšte hlavu. Stačí smíchat vodu s octem a přidat do půl litru dvě lžičky sody. V tomto roztoku se dobře rozpustí moč i zvratky, obvykle lépe, než při použití pracího prostředku.

Antiperspiranty a deodoranty – mnoho výrobků tohoto typu obsahuje látky, které se příliš neslučují se zdravým životním stylem. Pronikají skrze pokožku do krevního oběhu a zbytečně zatěžují játra. Nadměrný zápach rozkládajícího se potu lze docela dobře omezit, a to naprosto jednoduše. Práškovou sodu naberte do dlaně a potřete s ní inkriminované místo – podpaží. Typickou vlastností uhličitanu sodného je pohlcovat pachy a funguje to i na bakterie, které se vašimi výpotky živí. To samé můžete vyzkoušet i v obuvi, jejíž odér také nemusí být zrovna příjemný.

Odmašťovadlo – když dokáže jedlá soda odmastit vlasy, poradí si i s tukem v odpadu u kuchyňského dřezu nebo v umyvadle. Nasypte několik lžic do odpadu a prolijte vroucí vodou. Cyklus ještě dvakrát opakujte. A výhoda? Zdravotně nezávadný způsob čištění, ale hlavně velmi levný.