O tom žít vlastním životem sní snad každý teenager. Mnoho z nich si nadšeně představuje, jak se odstěhují od rodiny a konečně budou žít tak, jak sami chtějí, aniž by jim někdo něco nařizoval. Obvykle však brzy pochopí, že skutečnost není až tak růžová. Je totiž potřeba odhadnout správný čas na to, kdy je vhodné se odstěhovat.
V první řadě bychom neměli jít „z domu“, dokud nemáme vlastní příjem, který nás uživí. V podstatě to znamená, že základem je mít zaměstnání, ideálně na plný úvazek, případně mít partnera, s nímž se můžeme o výdaje podělit. Zde je však potřeba dbát na to, aby se jednalo o skutečně dlouhodobý vztah, který má budoucnost. V podstatě to znamená, že minimální věk je takový, kdy ukončíme školu a najdeme si práci.
Finanční záležitosti však nejsou ani zdaleka tím jediným, co zde hraje roli. Důležitý je také zdravotní stav, a to jak fyzický, tak i psychický. Existují případy, kdy je na tom člověk zkrátka tak, že nemůže být ponechán delší dobu o samotě. Může se jednat například o epileptika, těžkého astmatika, nebo i kardiaka. I když dnes existují zařízení, která jsou schopna v případě potřeby přivolat pomoc, ani ta nejsou stoprocentně spolehlivá a rozhodně nenahradí klasický dohled.
Dále je to také dostupnost nemovitosti, což bývá ten největší problém. Pokud jste například nezdědili domek či byt po prarodičích, nezbude vám, než si pořídit vlastní. A vzhledem k tomu, jak jsou dnes drahé, je jasné, že bez hypotéky se neobejdete, což znamená další finanční zátěž. I to je nutné brát na vědomí. Nemá zkrátka smysl se odstěhovat, když nebudete mít ani na základní životní potřeby.
I proto je tento krok, než se k němu odhodláte, nutné velmi dobře promyslet. Samozřejmě, existují speciální případy, kdy je nejlepší odejít co nejdřív. Jedná se o dysfunkční rodiny, kdy je jeden či více členů alkoholik, závislý na drogách nebo ostatní nějakým způsobem týrá. V takovém případě je rozhodně dobré odejít co nejdřív.